Имате ли проблеми с Октавия 4 ?

Всичко за Шкода Октавия, произведена от 2020
Правила на форума
- Потребител, който с поведението си системно пряко или косвено цели да насажда негативно отношение към марката Шкода, както и когато това му действие е свързано, или от него произтича уронването на престижа на Шкода Форум-България, може да бъде наказан с предупреждение, а след преценка на Администратор - и с БАН.

- СПАМ не се толерира при никакви условия в този форум. Под СПАМ да се разбира повтарящи се мнения с кратко, натякващо и дразнещо съдържание, или само емотикона/и.
Мнение, което няма нищо общо със заглавието, съдържанието и насочеността на темата в която е написано може да бъде директо изтрито или преместено по преценка на Модератор, без предупреждение към автора.
Публикувай отговор
ИзтрЪпнал

Škoda Фен²

Гараж: Търси своята Шкода

Мнение от ИзтрЪпнал »

В т.нар ръководство за експлоатация има информация че доливането е очаквано и възможно като явление да се случи. За комбинацията от съвременен турбомотор покриващ еко норми , заедно с алуминиев блок доколко консумацията на двигателно масло е проблем тепърва ще се разбира защото първото поколение 1.4тси EA211 вече са на години и км. А в същото време производителя препоръчва 2г/30к км за смяна на двг масло.
Доколко работата на тези двигатели в неоптимални работни режими или определен тип експлоатация също би благоприятствало за някаква консумация на масло всеки заинтересуван собственик може да следи и споделя, стига да има желанаие :) .
nmnikolov написа: 13.01.2022, 10:34:22 Досега никога не съм доливал масло
А въпреки това, гледал ли си дали има движение на двигателното масло по щеката от смяна до смяна в рамките на тези 10к км ?
Аватар
DoH_KuXoT

Škoda Фен²

Гараж: Passat B7 1.6tdi cayc

Мнение от DoH_KuXoT »

nik0lay написа: 14.01.2022, 08:59:01 (нямам право аз да пипам колата)
Изписва ти съобщение да долееш масло, но нямаш право да пипаш колата ? И да речем това се случва в град, в който няма Еуратек, ти караш до Еуратек и им изсипваш един изтропал мотор и те какво ти казват, няма проблеми, сменяме двигателя, Вие не сте имали право да долеете масло, всичко е наред ?!?!?
Аватар
smoke

Škoda Фен²

Гараж: Octavia II 2.0 TDI-PD BKD

Мнение от smoke »

nik0lay написа: 14.01.2022, 08:59:01 В Еуратек (нямам право аз да пипам колата) ми доляха около 300 ml
Нямаш право да "пипаш" колата, защо? Защото е на оперативен лизинг ли?

Иначе консумацията на масло си е напълно нормално нещо. В ръководството на моята (O2 2.0 TDI BKD, 2005 г.) си пише, че консумацията на масло нормално може да стигне до 1 литър на 1000 км !!! До цял един литър на хиляда километра, в зависимост от условията и режима на каране, демек в зависимост от натоварването, температурата и оборотите !!!

Навремето, когато колата ми беше съвсем нова (на няколко месеца), както си карах един ден в града ми светна лампата за ниско ниво на маслото. Тогава не разбирах много и се притесних, ходих и купих специално масло Castrol за доливане (което ставало за доливане към всички масла, без да се пресече) и долях от него. После вече си имах в багажника 1 литър от нормалното масло и си доливах по 300 милилитра на 5-7 хиляди километра, понеже толкова си харчеше моторът като нов. Интересното е, че от няколко години, когато моторът вече е доста износен, нямам никакво доливане. Вероятно моторът и турбото са се уплътнили от нагари и вече не харчат масло.
nmnikolov

Škoda Ludicrous

Гараж: ŠKODA Octavia Combi III FL Vision 1.5 TSI DPCA DSG

Мнение от nmnikolov »

ИзтрЪпнал написа: 14.01.2022, 13:11:21 А въпреки това, гледал ли си дали има движение на двигателното масло по щеката от смяна до смяна в рамките на тези 10к км ?
Ами чак да гледам с колко и дали намалява не съм. Само гледам дали не е близо или под минимума, но досега не съм имал такива проблеми. Иначе смените на масло досега са ми ето така:

5к - минах от 0W20 на 5W30 Castrol
14.5k - 5W30 Castrol
21.5k - 5W30 Ravenol
30k - 5W30 Ravenol
40k - 5W30 Ravenol

Предполагам и тъй като 5W30 е по-гъсто най-вероятно с него би харчило по-малко масло.
Изображение
nik0lay

Škoda Фен

Гараж: Служебна Skoda Octavia 1.5 Mhev Edition

Мнение от nik0lay »

DoH_KuXoT написа: 14.01.2022, 13:33:00
nik0lay написа: 14.01.2022, 08:59:01 (нямам право аз да пипам колата)
Изписва ти съобщение да долееш масло, но нямаш право да пипаш колата ? И да речем това се случва в град, в който няма Еуратек, ти караш до Еуратек и им изсипваш един изтропал мотор и те какво ти казват, няма проблеми, сменяме двигателя, Вие не сте имали право да долеете масло, всичко е наред ?!?!?
Когато излезе предупреждение за нужда от доливане на масло, изписа, че мога и да продължа да шофирам. Т.е. Не е червения чайник, няма опасност да окотя двигателя.
Не виждам причина да се натискам аз да доливам масло и кий акаунта ми при лизингодателя ме инструктира в следващите няколко дни да отида в Еуратек да ми долеят масло по спецификация, като изрично наблегна да не го правя аз.

Но това е частен случай поради спецификата на собственост на автомобила.
Правилото е да не пипаш нищо, ако си извън града - пътна помощ си викаш. Няколко пъти ми се е случвало и предпочитат да си платят пътната помощ вместо да рискуват гаранцията на производителя чрез неоторизирано барникане по автомобила, поне аз така си го обяснявам.
Аватар
Ивайло Иванов

Škoda Фен

Мнение от Ивайло Иванов »

Колеги, да се включа и аз с един релевантен, надявам се въпрос, относно облсужването на вашите скъпи и мили Шкодички. Аз чухнах 15К на моята (нова О4) и почнах да събирам мнения, дали да не чакам до 30К, а да я обслужа още на 20 хил. км. Който има повечко информация, моля да сподели (цени, къде, как, какво). Планирам да свърша тази работа в София, между другото.
Сърдечно благодаря! [smilie=yahoo.gif]
hvp800

Škoda Ludicrous

Мнение от hvp800 »

nik0lay написа: 14.01.2022, 08:59:01 Преди 2-3 месеца и на мен ми излезе такова съобщение, автомобила беше на около 25к км. В Еуратек (нямам право аз да пипам колата) ми доляха около 300 ml, останалото е в багажника.
Съмнявам се някъде да го има записано черно на бяло , че нямаш право да пипаш автомобила . По скоро нещо не си разбрал или си се ошашкал , че на нова кола може да светне лампата . Да не говорим , че щом са ти оставили останалата част от маслото в багажника , значи те предразполагат да нарушаваш правилата [smilie=sarcastic.gif] .
5rar

Škoda Фен

Мнение от 5rar »

Ивайло Иванов написа: 14.01.2022, 20:36:03 Аз чухнах 15К на моята (нова О4)
Не е лошо да я е обслужиш още сега, за да ти е мирна главата после.
Mitko

Škoda Фен

Гараж: Оctavia Mk4 1.5 DSG e-tec

Мнение от Mitko »

И на мен ми е интересно колко струва смяната на масло с филтри при ЕТ за първи обслужване.
ИзтрЪпнал

Škoda Фен²

Гараж: Търси своята Шкода

Мнение от ИзтрЪпнал »

Тук е споделено, макар и не 1во обслужване, но дава представа за как се случват нещата за 1.5 тси 6мт:
blindbard написа: 18.11.2021, 14:10:44 Сервизно обслужване и инспекция по "Зимна кампания" в ЕТ - Варна:
Полезна тема от страна на blindbard ;)
Аватар
Eager

Škoda Фен

Гараж: Škoda Octavia 4 Combi 2.0 TDI 7 DSG

Мнение от Eager »

Стана ми любопитно тук. И аз имам клауза, че нямам право да пипам. Нещо повече, има услуга да дойдат до където и да е (поне в София), да я вземат те и да извършат обслужване, това влиза в месечната вноска. Дори ще ми дадат друг автомобил ако се налага по-дълъг престой (до 5 дни включени в цената).

Обаче както я тълкувам аз - тя е там за да не реша да си сложа газова уредба, фолио, спойлер, неподходящ размер джанти и т.н. щуротии, които биха нарушили гаранцията или най-малкото биха повлияли на цената на автомобила. Както се очаква да сипвам нафта и течност за чистачки - така според мен мога да долея - подходящо за модела - масло. Ако съм в града няма смисъл да се занимаввам, ама да речем, че съм примерно за риба в Рудозем и светне.

Тия дни ще се обадя на моите с тази хипотетична ситуация да видим те какво мислят. Според мен може да има разлика в политиката на лизинговите фирми, и съвета на един конкретен служител.
Последно промяна от Eager на 16.01.2022, 16:58:17, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
Eager

Škoda Фен

Гараж: Škoda Octavia 4 Combi 2.0 TDI 7 DSG

Мнение от Eager »

Впрочем реших да си намеря и договора. Има три точки, свързани с този казус:
Наемателят се задължава да не извършва каквито и да е промени, допълнения или подобрения на автомобила, включително промяна на броя на местата, без предварителното писмено съгласие на Наемодателя.
Дотук добре, но имам и още две:
Гаранционните условия на производителя, съответно на доставчика на автомобила са задължителни за Наемателя от датата на предаване на МПС,
независимо дали техническото обслужване на автомобила е включено в общото месечно възнаграждение по Договора или не е калкулирано в него и се заплаща отделно от Наемателя. Наемателят е задължен да спазва гаранционните условия и да се явява в съответния оторизиран сервиз на определените интервали за обслужване. В случай че общото месечно възнаграждение по Договора включва гаранционно техническо обслужване в оторизиран сервиз спрямо изискванията на производителя, това обстоятелство се уговаря изрично в Договора и в отделно приложение към него, като се прилагат и разпоредбите съответно на т. 9.19. от тези Общи условия.
В случай на необходимост от ремонт на автомобила/ите поради повреда, включително и при възстановяване на щети, възникнали при застрахователно събитие, Наемателят е длъжен незабавно да уведоми Наемодателя, да представи автомобила за оглед от страна на Наемодателя и застрахователя, както и да ремонтира повредения автомобил единствено в оторизиран от доставчика автосервиз. Наемодателят не носи отговорност за сроковете за ремонт. Всички разходи за ремонт, които не се покриват от гаранцията на автомобила или от изплатеното застрахователно обезщетение, са за сметка на Наемателя.
Тези са малко по-строги, и ме задължават да ползвам ЕТ. Обаче според мен духа на закона тук е да не си закарам колата при бай Иван от Волуяк, и чиракът му да направи поразии. Не мисля, че е свързана с доливане (не смяна!) на течност след индикация на таблото.

Търсейки по думата "масло" намирам това:
Наемателят поема риска от щети, които са възникнали в някой от следните случаи: (...) автомобилът/ите е управляван без охладителна течност и/или масло, или с неподходящо гориво (...)
Според мен съм прав. Ама ще звънна и ще пиша как е при мен.
Изображение
Spunk

Škoda Фен

Гараж: Skoda Octavia Octavia II Combi 1.9 TDI 4X4 (105 Hp) 2006

Мнение от Spunk »

Никъде не пише че не може да се долива масло, даже не може да се изтълува по-горе написаното, че няма право.
Изображение
mukot

Škoda Фен

Мнение от mukot »

Няма място за тълкуване, доливането на масло отдавна е приравнено с доливането на гориво и други течности - за чистачки, антифриз. ;)
Аватар
Цецо75

ŠKODA MASTER

Гараж: BKC+, DTUA
ex CFGB, ex ALH

Мнение от Цецо75 »

Има значение дали е оперативен или финансов лизинга и към кого е.

Правилото е, че при оперативен лизинг - това е кола под наем. Т.е. боли те фара, ако колата върви - се кара. АКо ще да свети като коледна елха. Тя ако и има нещо толкоз опасно, просто ще спре. Идеята на оперативния лизинг е като изтече - тая кола повече не те интересува, лизингодателя да я прави каквото ще. Скъсваш и задника от бой с МИНИМУМ подръжка, защото подръжката са ти разходи на вятъра. Ама това, че я одрали, това, че я откраднали... не би следвало да ти пука.

Естествено по ред причини във БГ при оперативен лизинг колата се изкупува от лизингополучателя, поради което той си я отглежда през периода на лизинга като своя, а това обезмисля идеята на оперативния лизинг ... но нашенски реалности.
Бееееее.....
Публикувай отговор

Обратно към “Octavia IV”