New 2021 Skoda Enyaq

Модел Enyaq iV от 2020
Правила на форума
- Потребител, който с поведението си системно пряко или косвено цели да насажда негативно отношение към марката Шкода, както и когато това му действие е свързано, или от него произтича уронването на престижа на Шкода Форум-България, може да бъде наказан с предупреждение, а след преценка на Администратор - и с БАН.

- СПАМ не се толерира при никакви условия в този форум. Под СПАМ да се разбира повтарящи се мнения с кратко, натякващо и дразнещо съдържание, или само емотикона/и.
Мнение, което няма нищо общо със заглавието, съдържанието и насочеността на темата в която е написано може да бъде директо изтрито или преместено по преценка на Модератор, без предупреждение към автора.
Публикувай отговор
Аватар
kalata

Škoda Ludicrous

Гараж: Octavia 2 Elegance 2.0 TDI-PD DSG, 2007

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от kalata »

Един съсед от около месец има Kia EV6. Хора, тази кола е много грозна според мен. [smilie=fool.gif]
"Ако виждаш дървото, което ще уцелиш след малко, това се нарича недозавиване; ако само го чуваш и усещаш, значи става дума за свръхзавиване" - Walter Röhrl
Аватар
slavkoff

Škoda Racer

Гараж: подземен rs
Обратна връзка:

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от slavkoff »

То си е до вкус как изглеждат новите електрички на Кия и Хюндай. На мен са ми грозни и определено не бих чакал 2 години.
Бъдещата реалност - с тези дълги срокове, само могат да откажат клиент и нещата вървят към това простосмъртните да не можем да си закупуваме автомобили, а да ги използваме като car-as-a-service (CaaS).
Ако може да се вярва на сайта на Тесла, очаквания срок за доставка на Модел Y LR e Май месец, а за Model Y Performance - Март. При цени почти равни на Ениак.
VRS - стокова мухоловка
Аватар
redalex

Škoda Racer

Гараж: i3

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от redalex »

Мнение от една група. Не е за Шкода, ама може да е полезно за някого.

Здравейте. Искам да ви разкажа за моя опит в избора на първи ел. автомобил и се надявам да съм полезен на някой тръгнал по същия път.
Част 1 Съмнението
За мен ли е, ще стане ли, тези с ел. колите сигурно са луди. Естествено къде може да почерпиш информация - фейсбук групите. И така се регистрирах тук и в още няколко групи. Информацията беше разхвърляна, админите изтриваха тъпи постове в стил може ли да ида до гърция (сигурно им е писнало от едни и същу въпроси) и така реших да пиша директно до няколко от по-активните колеги тук, собственици на ел. автомибили. Получих много полезни съвети и останах спокоен. Ще го бъде.
Част 2 Избирането
Шортлистнах 3 нови автомобила. Защо нови, еми защото демо коли няма, а кола на старо не се избира (каквото ти се падне това е, късмет). Моят топ избор tesla model y, следвана от audi q4, и накрая bmw ix3. В теслата съм влюбен от години, имал съм бмв и ауди и в общи линии знам какво да очаквам от марките. Записах се за тест драйв през м кар и порше запад, естествено с доста разправии, защотото в БГ е така;) Колата нямала зимни гуми, не искам ли един дизел, абе за какво ми е ел. кола те са странни.
За теслата писах до колега, собственик от форума и той откликна и ми я показа и разказа за опита си с нея (супер полезно беше).
Част 3 Сравнението
И трите коли си имат плюсове и минуси.
Теслата се купува в Германия, смениха и 3 пъти датите за доставка от януари до сега, няма официален сервиз в бг. Върви страхотно, ефективна е, но от вътре ми е малко прекалено изчистена - не ме грабна. Датата за доставка в момента я дава май 2022 в сайта, но честно казано не им вярвам на сайта. Колеги собственици на тесли, казаха може и да отиде за ноември - свършиха колите.
Бмв ix3 - изненада ме с качество на изпълнението. Страхотен салон, материали и тн. Не ме спечели със задното, че не е ел. платформа (по-тясна от другите две) и цената беше с около 30к над другите две. От мкар ми дадоха срок за юни 2022 и не се постараха особено с отстъпките и вниманието. Явно продават много коли и клиентите не са им важни.
Ауди Q4 50 - моята бъдеща кола. 4×4 300 коня, прилични материали. Дизайн, който ме грабна. Тестовата кола беше доста зле откъм екстри - базова q4 40. Обяснeнието беше, че екстрите бавят много производството. Еми не ги продавайте тези демо коли. Не ви е срам.
Защо я избрах. Направиха ми прилична отстъпка, дадоха ми 5г гаранция, намериха ми кола q4 50 с доста хубави екстри за март 2022 и в общи линии след две седмици тест драйвове и лафче с колеги от форума нямам търпение да стана собственик на ел. автомобил.
Извод - колегите от форума бяха най-полезни, дилърите са неадекватни, коли няма и трябва малко късмет.
ПС: за ioniq 5 срокът за 4×4 модификацията с голята батерия е декември 2022, ако поръчаш през март. Тествах го докато чаках офертите от бмв и ауди. Хюндай се оказаха най-адекватните продавачи. Не продават демо колите и ти дават колата да я караш сам. Само да почнат да поддържат складова наличност и ще са топ.
Добавям инфо за наличните коли към момента за тест драйв:
Tesla model y - при колегите от форума
Bmw ix3 2022- няма в мкар. Мкар софия ми докараха от плевен модела преди фейс лифта
Audi q4 40 etron - има базова в порше запад засега
Ioniq 5 4x4 - имат с всички екстри тестова в hyundai
Аватар
igeorgiev82

ŠKODA MASTER

Гараж: Octavia 3 FL 1.4TSI DSG-BLUE MAGIC

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от igeorgiev82 »

slavkoff написа: 10.02.2022, 11:54:15 с тези дълги срокове, само могат да откажат клиент
В Англия клиентите масово отказват поръчки за BMW i4M50.Е има и такива на които им се чака,за сега датите на доставка са изместени края на 2023г. [smilie=fool.gif]
Аватар
slavkoff

Škoda Racer

Гараж: подземен rs
Обратна връзка:

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от slavkoff »

VRS - стокова мухоловка
Аватар
Eager

Škoda Фен

Гараж: Škoda Octavia 4 Combi 2.0 TDI 7 DSG

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от Eager »

redalex написа: 10.02.2022, 12:02:51tesla model y, следвана от audi q4, и накрая bmw ix3
От трите съм карал само модел У и като цяло съм съгласен с човека. Тесла са малко като апъл от гледна точка на това, че са заварили едно що-годе хомогенно статукво и се опитват да правят каквото може различно. Понекога им се удава, понякога не толкова - например не разбирам какво им е на лостовете за мигачите, та трябва с копчета...

Като добър пример визирам новия волан на модел С плейд:

Изображение

Както виждате миграчите не само са на копчета, но това са touch бутони. С други думи ако завивеате като мен придържайки волана с длан колата става на дискотека с мигачите и чистачките... (Впрочем се опитвам да се отуча, защото постоянно сменям радиостанцията на Октавията... [smilie=sarcastic.gif])

По-различно не винаги е по-добро. Но като изключим това возията бива, като за двутонен танк. И моя колега си я взе от Германия, мисля беше на 60 000 км. и ходи да си я обслужва в Атина (в началото имаше някакви ядове със скърцане, изчистиха ги).

За другите два модела - въпреки, че не съм имал удоволствието да ги карам имаше един период между връщането на служебното ми Клио и пристигането на новата мми Октавия, когато ща-не ща потроших неприлично количество пари по Спарк. Оженявам ги от най-малко към най-много любим автомобил за моя личен вкус. И с по едно изречение за всяко от тях.

Дисклеймър: аз съм абсолютен лаик, и както правилно казва баща ми - съм карач, а не шофьор. Просто моите наблюдения като случаен потребител, не разбирач.

Nissan Leaf A/C - има табло и управление от 94-та година, и най-странния скоростен лост, който съм виждал. Избягвам с 200

Hyundai IONIQ 30 - иначе бъкан с екстри, няма нормална видимост с този малоумен спойлер, и според мен цената не отговаря на преживяването. Не виждам защо би струвал колкото струва при положение, че вътре е почти идентичен с по-старата Кона

Renault Zoe - не помня какво точно беше, но и те имаха странни интериорни решения, и ме обърка малко. Иначе го изкарахме от София и вози добре

Nissan Leaf 24/40 - средна работа, нито ги харесвам, нито не ги. Според мен е опасен за начинаещи шофьори, защото е лек и доста дърпа (предполагам затова всички такива споаркове са удряни отпред)

BMW i3 - харесва ми удобството отпред без конзола, както и возията. Уредите определено са много интересни. Не ми харесва липсата на място отзад (разбирам, че е компакт, ама не можахме да вкараме малък куфар на задната седалка), и сцеплението от тези тънки високи гуми

VW e-Up !/36 - вози добре, най-евтина е тук. С удоволствие го карах до и от работа

Skoda CITIGO - почти същото като Up, но интериора ми харесва една идея повече (държач за телефон и т.н.). Ако още ги произвеждаха щях да си го купя за градска кола. Не разбирам защо са ги спрели

Hyundai Kona 40 - любимия ми спарк, и конкурент на Октавията като избирах. Комбинацията от базови екстри и возия го правят мой фаворит

Сега като гледам не се е налагало да карам Nissan eNV 200 Cargo/Passenger, та за него нямам мнение.

От тези астомобили бих си купил само последните три, като за 190см/130кг дебелак Кона-та е една идея по-удобна, но и почти двойно по-скъпа.
Изображение
Аватар
Eager

Škoda Фен

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от Eager »

Понеже стана дума за BMW i4 и за Tesla 3 - днес попаднах на това клипче, който не ги е виждал може да се запознае. Мненията на този човек са си негови, но дори чисто визуално се добива представа за доста неща:

Изображение
Аватар
redalex

Škoda Racer

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от redalex »

Модел 3 за парите си е доста кола.
Спартанска е и простовата, но и в това има чар.

Бмвто е красиво, но това, че е базирано на платформа за ДВГ коли е сериозен минус - огромна загуба на пространство има поради тази причина.
Аватар
igeorgiev82

ŠKODA MASTER

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от igeorgiev82 »

redalex написа: 15.02.2022, 09:36:26 но това, че е базирано на платформа за ДВГ коли е сериозен минус
Pavel Galavinov,ти ли си? [smilie=sarcastic.gif]
Перфектно си е БМВ-то [smilie=music.gif]
Отпред мястото е доволно за водача(пробвано на бензиновата 4-ка),има си прилично голям пробег,бързо зареждане,ергономия,обезшумяване,много високо качество на материалите.
Пречи му единствено високото тегло сравнение с Теслътъ,но тва си е от платформата,базирана на ДВГ.
Предполагам 2025г.като представят изцяло ел.платформа ще се обърнат нещата.
Разбира се,електрическите преимущества са в полза на Тесла,но всичко се изчерпва само до това.
Аватар
redalex

Škoda Racer

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от redalex »

Нека не забравяме, че бмвто е и чувствително по-скъпо...
А Павел не е като да не е прав по тази точка.
Доволно място за шофьора може и да има, ама въпросът е какво правят другите пътници в колата.

Нещо, което Мат Уотсън не сравни (освен ако не съм пропуснал) е консумацията на колите... и особено консумацията при по-високи скорости.
Там подозирам, че бмвто ще се справя по-добре, но не съм сигурен.
Аватар
igeorgiev82

ŠKODA MASTER

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от igeorgiev82 »

redalex написа: 15.02.2022, 09:54:43 Нека не забравяме, че бмвто е и чувствително по-скъпо...
Ми няма как,с нещата,които изброих по-горе като плюсове,да е по-евтино.
Тесла е компютър на колела(да,много добър компютър)ама до там :)
Аватар
redalex

Škoda Racer

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от redalex »

Както каза един познат, който има доста (яки) коли, включително и тесла модел S - "Теслата е кола за ИТ инженери от Калифорния, които не обичат да карат особено много."
Аватар
Eager

Škoda Фен

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от Eager »

redalex написа: 15.02.2022, 09:54:43 консумацията при по-високи скорости
Той не е, ама данните си ги има - Тесла-та е измерена да прави до 215 Wh/km реални, а БМВ-то е измерено до 256 Wh/km.

При капацитет на чисто нова батерия съответно 75.0 kWh и 83.9 kWh Тесла-та теоретично би изминала 349 км, а БМВ-то - 328 км.

Това разбира се с газ до дупка на студено по магистралата от и до, не е съвсем реално. Но тежестта на купето и (може би) по-развитата ЕВ технология си казват думата.
redalex написа: 15.02.2022, 10:03:12 които не обичат да карат особено много
Това е гениално сравнение, и може би затова ми харесва толкова идеята за умна електрическа кола (без да съм от Калифорния). Виждам бъдеще, в което имам автомобил с автопилот, отивам на копон с него, пийвам си прилично, и той ме прибира сам докато съм седнал в пасажерската седална. Да, това бъдеще е далеч, защото дори с пълната автономия Тесла иска да си държиш ръцете на волана, но все някой ден? Примерно, един Супърб вРС в гаража за един вид кеф, и един Ениак (или поне електрическа Скала) - за друг :) Ех, мечти.
Изображение
Аватар
redalex

Škoda Racer

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от redalex »

Когато това с пийването и самооткарването ти се случи, няма да ни има нас, няма да има и коли във вида, в който ги познаваш днес.
А може и хората да не пият тогава [smilie=sarcastic.gif]
ИзтрЪпнал

Škoda Фен²

Гараж: Търси своята Шкода

New 2021 Skoda Enyaq

Мнение от ИзтрЪпнал »

Ениак РС е наличен в ценовата листа и конфигуратора на ЕТ. Има надценка спрямо стандартния 80Х, но както мощността е по-висока така и оборудването му е надградено - https://www.skoda-auto.bg/_doc/816ed6da ... e8d2019b24
Публикувай отговор

Обратно към “Škoda Enyaq iV”