Шкода Карок 1.5 TSI, 150 к.с., 6м, ACT, Business

Модел Yeti от 2009 до 2017
Karoq от 2017
Kamiq от 2019
Правила на форума
- Потребител, който с поведението си системно пряко или косвено цели да насажда негативно отношение към марката Шкода, както и когато това му действие е свързано, или от него произтича уронването на престижа на Шкода Форум-България, може да бъде наказан с предупреждение, а след преценка на Администратор - и с БАН.

- СПАМ не се толерира при никакви условия в този форум. Под СПАМ да се разбира повтарящи се мнения с кратко, натякващо и дразнещо съдържание, или само емотикона/и.
Мнение, което няма нищо общо със заглавието, съдържанието и насочеността на темата в която е написано може да бъде директо изтрито или преместено по преценка на Модератор, без предупреждение към автора.
Публикувай отговор
Аватар
blindbard

Škoda Фен

Гараж: Skoda Karoq, 1.5 TSI, DPCA, 6M, Business, MY 2020
Обратна връзка:

Мнение от blindbard »

blindbard написа: 16.05.2020, 06:50:04 Малко по-нататък ще напиша "за" и "против" Карок 1.5 TSI след изминати 5 000 км....
Здравейте! Описаното по-долу е единствено на базата на лични, т. е. субективни наблюдения, без да се потвърждава от технически или електронни средства. Допълнително добавям, че при изминатите около 5000 км. не съм прехвърлял 140 км./ч. и 3000 оборота. Управлявам автомобила плавно, без рязко ускорение, но не и "бабешката" :)
"За":
1. Разход на гориво - до момента средният ми разход е 6.2 л./100 км. Това включва около 1500 км. градско и около 3500 км. извънградско шофиране, без магистрала. Не усетих разлика в динамиката, мощността и разхода при използването на бензин със 100 или 95 октана. Наблюденията са ми от зареждане до "пълно", както и от борд-компютъра. При две от зарежданията борда отчете разлика от около 0,1 л./100 км. в полза на 100-те октана, но според мен е пренебрежително малко. При сам човек в колата с малко багаж - 5.3-5.5л./100 км., при двама с багаж - 5.6 - 5.8 л./100 км., при трима с багаж - 5.9 - 6.2 л./100 км.
2. Позиция на седене - шофьорската седалка е много добра за ръста и теглото ми: 178 см., 80 кг. Страничните опори са страхотни и обхващат горната част на бедрата и таза. Вдигането й във височина позволява отличен обзор към предната част на автомобила. Предполагам, че ако е в най-ниската си позиция ще е подходяща и за хора с ръст до 195 см.
3. Видимост и обзор - предните и страничните стъкла са големи и позволяват отлична видимост напред и встрани. Предните лява и дясна колони не са масивни и способстват добра ориентация. За мен обзорът назад е един от най-добрите в подобен тип амтомобили, за което помага широкото задно стъкло и "тънките" задни колони, които са проектирани така, че да улесняват личното наблюдение, а не единствено камерата за заден ход или страничните огледала.
4. Маневреност - впечатлява ме малкия радиус на завой, който по спецификации е 10.9 м. и според мен напълно отговаря на написаното. По мое наблюдение Карок е по-маневрен от предишния ми автомобил, който беше с дължина 4.21 м. и беше с добра маневреност.
5. Мощност и динамика - 150 к.к и 250 нм. напълно задоволяват нуждите ми. Мощността е налична от около 1500/1600 оборота и се поддържа със сигурност до 3000. На 6 предавка може да се изкачват леки склонове дори и със слабо ускорение. На 5 предавка може да се изпреварват по-бавно движещи се превозни средства при изкачване. Ако е необходима повече сериозна мощ трябва по-често да се превключва на по-ниска предавака, като за мен свалянето до 4-та е оптималното.
6. Интериор - всичко по волана, таблото и предната част на автомобила е удобно и интуитивно. Може би само старт/стоп бутона можеше да бъде изнесен от кормилната колона, но пък се свиква. Уредите са отлично четими, а автоматичното им осветяване или затъмняване е повече от добро. Бутоните са приятни на допир и реагират добре, включително и тези на волана или шофьорската врата. От инфотейнмънт "Болеро" съм доволен, като може би част от сензорните бутони като "Car", Menu" и "App" по-добре щяха да стоят от лявата страна на мултимедията, защото на моменти ме разсейват, въпреки че част от тях се дублират с бутоните на волана, но това все пак е лично мнение. Като цяло материалите и пластмасата са прилични и не дразнят на допир или визуално.

"Против":
1. Шумоизолация - при двигателя е добре, но на подкалниците /и предни и задни/ е почти никаква. Абсолютно всяко камъче се чува като тежък удар по каросерията и не веднъж съм се изправял на нокти.
2. Работа на двигателя - при работа на място е почти безшумен, но ако си в купето и без странични шумове, на моменти се усеща леко ритмично "почукване", което според ЕТ и VW Group е нормално за 1.5 TSI и се дължи на работещ клапан, който не мога да обясня :) При плавно потегляне на 1-ва предавка от напълно спряло положение се усеща леко "приритване" /изтърсване/ от задната част на автомобила, като че ли е бил задържан от нещо. Това е без да е включена автоматичната паркинг спирачка. Също се свиква.
3. При превключване от 4 на 2 цилиндъра се усеща леко притрепване на двигателя, което моментално се потвърждава и от индикацията "eco" на таблото. Не знам дали при продължителна, но щадяща употреба на двигателя и около 180/200 к. км. това "трептене" няма да доведе до по-бързо и неравномерно износване на цилиндрите и буталата, които се изключват. Лично аз не усещам промяна в работата на 1.5 TSI при превключване от 2 на 4 цилиндъра.
4. Сглобката на задните врати - имам чувството, че там е най-големият компромис с качеството и материалите. Все още не скърцат и не проявяват паразитни вибрации, но според мен при закрепването на корите с металната част са използвани нискокачествени щипки и крепежни елементи, защото усещам леки луфтове.
5. Возия - слабото място тук е задното окачване. При перфектно асфалтиран път е без забележки и возията е достатъчно комфортна, но при наличие на къси или дълги неравности отзад се усеща леко "трополене" и "изтърсване" при преминаването им. Както казва съпругата ми "... имам чувството, че гумите отзад са квадратни...".
6. Споменатия от мен в предишни постове дефектен лентов кабел.
7. Есктериор - част от винтовете, крепежите и тапите по подкалниците започнаха да ръждясват. Хромираните части трябва да се подсушават добре след козметика, защото имам чувството, че при неправилна поддръжка ще се увредят до 1 година.
8. Асистентът за разпознаване на умора - за мен не работи твърде адекватно, но за сметка на това е "шумен и агресивен". При интензивен трафик с множество изпреварвания на тир-камиони в участъка Русе - Бяла - В. Търново на няколко пъти ми напомни да "пия кафе", въпреки че бях напълно свеж.
Това е засега, продължавам с наблюденията...
Аватар
безделник

Škoda Фен

Гараж: Karoq SportLine 1.5 petrol 4х4 DSG

Мнение от безделник »

Колега, не те знам тия 6 литра на 100 как ги постигаш, аз в момента имам среден разход около 10 на сто смесено, но аз съм с 4х4 и не я жаля изобщо. Но по едно време реших да пробвам колко икономично може да върви колата - карах я като пенсионер около седмица и замерих с допълване на резервоара - ами не падна под 9. Сигурно затова са я спрели тази комбинация 4х4+1.5tsi, не е заради слабия двигател, аз поне не съм усетил липса на мощност, дори 4х4 е предимство при потегляне, със сходни автомобили аз отлепям, но при висока скорост губя предимство. Има плюсове и минуси, но като цяло не ми харесва, направих грешка и ще я разкарам като я изплатя след 2 години.
nmnikolov

Škoda Ентусиаст

Гараж: ŠKODA Octavia Combi III FL Vision 1.5 TSI DPCA DSG

Мнение от nmnikolov »

@безделник, освен че е 4x4 по какъв маршрут точно кара, че ти даде 9 при пенсионерско каране. Има значение все пак дали е градско, изизвърградско или магистрала. При О3 този двигател е изключително икономичен и до 90км/ч много често работи на 2 цилиндъра и дава 3.5 - 5 моментен разход. При Karoq предполагам аеродинамиката не е толкова добра като при О3, но щом колегата има разход 6.2 значи разликата не е голяма. Аз за 15к имам също среден разход 6.2
Изображение
Аватар
Цецо75

ŠKODA MASTER

Гараж: BKC+, CFGB, ALH

Мнение от Цецо75 »

4х4 ти слага минимум 1 литър отгоре и то при бабешко каране. При нормално каране по - скоро литрите са 2 отгоре. Това са си загуби и някой трябва да ги плати.

Аз съм правил опит на Супърб без 4х4 и моя си и съм 1.5 литра отгоре при смесено каране 50/50. На магистрала със 90 почти няма разлика, но при 140-160 вече харчи с 1 литър повече. А на градско ножицата се разтваря още повече. И то говорим за дизел, който има голям въртящ момент и би трябвало да позамазва загубите. А вие сте с бензин и то с малка кубатура, няма как двойното предаване да не се отразява значително. Според мен и затова са го спрели в тази комбинация, защото не могат да покрият CO2 емисиите за класа си и минават в горна категория.

Но пък жипче без 4х4 си е осакатяване (лично мнение). Който си има брада, си взима и гребенче и те така...
Бееееее.....
Аватар
bega4kata

Škoda Мод

Гараж: Оctavia 3 RS TSI
Tiguan TDI 4motion
0896670196
Обратна връзка:

Мнение от bega4kata »

Карок, Кодияк, задължително тди и 4х4.
Странно ми е как някой си купува бенДЗин, ама хора всякакви....
GUNTER SERVICE Изображение
Аватар
Taratajki

ŠKODA MASTER

Гараж: Fabia 3 1.2 tsi ; Octavia 3 2.0 tdi

Мнение от Taratajki »

4х4 и DSG... Ми то това си е задвижвне на две коли с един двигател [smilie=pardon.gif] Логично е да харчи двойно.
Аватар
odo

ŠKODA MASTER

Гараж: Skoda Superb 3 TSI 4x4
Skoda Fabia 3 TSI 7DSG

Мнение от odo »

bega4kata написа: 28.05.2020, 09:59:27 Карок, Кодияк, задължително тди и 4х4.
Странно ми е как някой си купува бенДЗин, ама хора всякакви....
Моята следваща градска кола ще е малък бензинов паркетник от класа на Камик евентуално Карок, без 4х4. Все пак тези коли са за града, кой нормален човек ще си закара паркетника в гората да му свали боята [smilie=pardon.gif] Тези коли се купуват да ти е удобно да седнеш, да си малко по-високо и да си мислиш че си в безопасност.

безделник, моята Фабия 1,2 TSI гори 8-10/100 с извън градско пада до 7,5/100 така че разхода ти е приличен
Аватар
blindbard

Škoda Фен

Обратна връзка:

Мнение от blindbard »

Изображение
От тези километри около 700 са на магистрала с максимална скорост 130 км./ч., около 2500 км. са извънградско с максимална скорост около 90-100 км./ч., а останалите са градско. За засечените километри не съм прехвърлял 3000 оборота.
Около 3500 км. са с включено AC. Ползваното гориво е бензин А 95, зареждан само на Лукойл.
Около 1200 км. са с 4 души на борда, около 1500 - с двама, а останалите - с 1.
Аватар
bobo80

Škoda Фен²

Гараж: Oktavia 3 VRS TDI DSG
Mercedes-Benz W212 350CDI

Мнение от bobo80 »

Мега нисък разход е това.
Просто не знам как успяваш да се удържаш до 3000 оборота. Ти си си бил за дизел. Той бензина тръгва от 3000 оборота нататък.
Аватар
blindbard

Škoda Фен

Обратна връзка:

Мнение от blindbard »

bobo80 написа: 08.08.2020, 23:49:28 Просто не знам как успяваш да се удържаш до 3000 оборота.
1.Трудно, но "още я пазя" [smilie=pleasantry.gif]. След като стане на 15000 км. ще я настъпя.
2. За себе си съм решил повече да не карам дизел, защото не съм попадал на читави екземпляри и съм правил тежки ремонти.
bobo80 написа: 08.08.2020, 23:49:28 Той бензина тръгва от 3000 оборота нататък.
При 1.5 TSI тръгва от около 1600/1700 оборота и при 2500 вече дърпа доста прилично.
Публикувай отговор

Обратно към “Škoda Kamiq, Karoq, Yeti”