Yeti - Стържещ звук при завой

Модел Yeti от 2009 до 2017
Karoq от 2017
Kamiq от 2019
Правила на форума
- Потребител, който с поведението си системно пряко или косвено цели да насажда негативно отношение към марката Шкода, както и когато това му действие е свързано, или от него произтича уронването на престижа на Шкода Форум-България, може да бъде наказан с предупреждение, а след преценка на Администратор - и с БАН.

- СПАМ не се толерира при никакви условия в този форум. Под СПАМ да се разбира повтарящи се мнения с кратко, натякващо и дразнещо съдържание, или само емотикона/и.
Мнение, което няма нищо общо със заглавието, съдържанието и насочеността на темата в която е написано може да бъде директо изтрито или преместено по преценка на Модератор, без предупреждение към автора.
Аватар
PSG

Škoda Фен

Гараж: ŠKODA Yeti Adventure 2.0TDI 140hp CFHC 4x4 '15 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V '07

Мнение от PSG »

zzankov написа: 15.07.2021, 11:01:01 Колко са стари гумите?
Чисто нови Michelin Pilot Sport, нямат и 2000км.
ŠKODA Yeti Adventure 2.0TDI CFHC 4x4 '15
FIAT Bravo II 1.9 MultiJet 16V
Аватар
zzankov

ŠKODA MASTER

Гараж: Шкода Октавиа 2001
AQY
85kW/116 hp

Мнение от zzankov »

Значи отпада моето предположение.
Аватар
PSG

Škoda Фен

Гараж: ŠKODA Yeti Adventure 2.0TDI 140hp CFHC 4x4 '15 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V '07

Мнение от PSG »

Шумът го имаше и със старите. Не е от гумите. [smilie=search.gif]
Аватар
Taratajki

ŠKODA MASTER

Гараж: Fabia 3 1.2 tsi ; Octavia 3 2.0 tdi

Мнение от Taratajki »

Да не е нещо от спирачки/накладки?
Аватар
Архимандрит Дионисий

Škoda Мод

Гараж: SKODA OCTAVIA 1.4 TSI
150+к.с.

Мнение от Архимандрит Дионисий »

Не е само при 1.6 TDI
На мен ми смениха и моя по гаранция защото беше започнал да се чува леко този стържеш звук.
Аватар
PSG

Škoda Фен

Мнение от PSG »

Taratajki написа: 15.07.2021, 16:04:40 Да не е нещо от спирачки/накладки?
Не е изключено. Но.... Накладките имат доста месо, дисковете не са първа младост, но не са надрани и имат незначителен ръб. Вероятно са оригиналните и са на 90,000км. Ще помоля да ги огледат и премерят при всички случаи. Въпреки това при спиране нямам никакви проблеми - спира отлично, не вибрира, не издава никакви шумове.

Един квартален майстор ми развива теорията, че дисковете били ръждиви и накладката опирала в ръждивия ръб на диска. По мое некомпетентно мнение, за да стане тази работа, трябва хем диска да има бая ръб, хем накладката да е доста свалена. При това положение при спиране ще става сериозно дране. Желязо, което систематично се трие някъде, не знам как може да е ръждиво.

За момента номинираните са:
1. Лагери на главините - Не се долавя шум при въртене на колелата, луфтове също няма. Ще се огледат повторно.
2. Прословутият тампон на скоростите - [smilie=thank_you2.gif] Този тампон може ли да се хване ако не е свален. В смисъл - като почне да прави парчета къса ли се, поддава ли или просто проба-грешка?
3. Спирачки - Ще ги огледаме

Дано да не се окаже диференциал или нещо по трансмисията. Въпреки това си мисля, че диференциала при по-сериозно натоварване ще ромоли яко. А при мен шума няма отношение към натоварването/подадената газ.
Аватар
skodko

Ретро Škoda

Гараж: Skoda 120 L/ Skoda Fabia 1.2 HTP/ BMW E28 520I
Обратна връзка:

Мнение от skodko »

При Йети го няма тоя проблем с тампона на кутията.
Белята каза: Айде бягай, че ми писна от тебе! Никой не ти чете суперлативите, работнико на ЕТ!
Аватар
PSG

Škoda Фен

Мнение от PSG »

"Лека-полека и нещата си отиват към бой". "Карай, то ще си покаже".

В последните две седмици направих едно 2000км. с въпросното виене и вече вие във всички направления - направо, наляво, надясно, абе... постоянно си вие. Вдигна ли над 50 почва ритмично да си фучи/ръмжи като витло на вертолет - докато прерастне в монотонно бучене над 100. Над 140 май му харесва, защото не мога да го усетя вече. На 70-90км/ч не се трае.

Интересното е, че:
1. Леко да чукна волана на ЛЯВО, четотата на виенето леко пада, но звукът и вибрациите се усилват осезаемо. Преди искаше повече да навъртя геврека, за да се чуе. Вече и леко чукване влияе на звука. А колелото, което си намля оборотите в този момент е точно лявото....
2. Това, по дяволите, вие и сурка от ЛЯВО. Днес лявото ухо и лявата част на главата ме заболяха по магистралата. [smilie=music.gif]

Качих човек с мен първо на пасажерското място отпред, после отзад. Той категорично казва, че не е от задните колела и се чува от лявата част. Ако си изместя главата над скоростния лост и към пасажерското място - отчетливо идва от ляво, няма лъжа, няма измама....

Да не вземе да стане така, че моето да излезе левия лагер при ляв завой.... [smilie=fool.gif]

Междувпрочем стария ми ФИАТ ме беше вкарал в диво приключение - да намеря едно жестоко ръмжене при разтоварване на мотора..... Майсторите вдигнаха ръце и ме пратиха при скоростната кутия, разбира се. След като го разхвърлих целия, реших да избия опорния лагер на дългата полуоска и той ми се разпадна в ръцете.... [smilie=fool.gif]
Аватар
Ramzes

Škoda Фен

Гараж: Škoda Octavia II Combi Ambiente 1.9 TDI 77kw BLS 2008

Мнение от Ramzes »

При над 70-80 ако не играе волана отчетливо ляво-дясно, значи лагер главина. Тоя филм го играх с предишната кола, но беше комбинация от двете. Японските коли все пак им е слабо място спирачките. Като влезне малко вода в спирачния апарат, започват да щипкат накладките по диска и волана играе. Лагера след стърженето и виенето започна да хлопа и беше доста стресиращо. Вдигни и завърти гумите да видиш дали се движат свободно или са запекли лагерите. Даже се чува стъргането понякога ...
Социалните мрежи ви дават илюзията, че там някъде някой се вълнува от мнението ви.
Аватар
SilverBullet

Škoda Фен²

Гараж: Skoda Octavia Estate MK3 1.8TSI DSG 4X4 STAGE 3
Обратна връзка:

Мнение от SilverBullet »

Значи ,ако Йетито е 2015 година съм почти сигурен къде е проблема [smilie=sarcastic.gif] Като я вдигнете и установите дали шума идва от задния диф мога да ти кажа номерата на лагерите ,които са за смяна ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Škoda Kamiq, Karoq, Yeti”