Да се похваля, оплача и попитам

Всичко за Шкода Супърб, произведен от 2015г.
Правила на форума
- Потребител, който с поведението си системно пряко или косвено цели да насажда негативно отношение към марката Шкода, както и когато това му действие е свързано, или от него произтича уронването на престижа на Шкода Форум-България, може да бъде наказан с предупреждение, а след преценка на Администратор - и с БАН.

- СПАМ не се толерира при никакви условия в този форум. Под СПАМ да се разбира повтарящи се мнения с кратко, натякващо и дразнещо съдържание, или само емотикона/и.
Мнение, което няма нищо общо със заглавието, съдържанието и насочеността на темата в която е написано може да бъде директо изтрито или преместено по преценка на Модератор, без предупреждение към автора.
Мичев

Škoda Фен

Гараж: Superb 2.0TDI, 147KW DSG

Мнение от Мичев »

Здравейте,
От известно време се радвам на новичък бял лебед, едишън, 2.0 TDI 147KW. Почти всичко ми харесва, но има нещо което изключително много ме дразни - свободната скорост. Всяко пускане на газта води до изключване от скорост ("D" на малкото екранче + еко иконка в долен десен (май) ъгъл). Съответно като карам градско и съм по наклон - бързо започвам да превишавам позволената скорост. Едно спасение виждам и това е чукване на спирчаката за да включи на скорост. Хич не съм очарован от това и чак сега разбирам защо на тия автоматици толкова говорите за дискове и накладки.. :D Та, дали има настройка или нещо друго с което мога да изключа тая еко история?
Другото което е "забавно" е старт-стоп системата. До вчера, когато съм я забравял активна е спирала двигателя твърде рано, т.е преди още да съм спрял. Случва се дори като намалям за завой да ми загаси. При пускане на спирачката двигателя си запалваше и си потеглях. Снощи пак се случи да забравя за старт-стопа, обаче колата се държеше по друг начин - при пускане на спирачката нищо не се случи а при подаване на газ запалваше. Като цяло не съм фен на старт-стопа, но все пак ще ми е интересно да чуя дали това е нормално поведение и какво го променя.
Забелязах и нещо любопитно - при спрян старт-стоп и спиране, колата минава на по-ниски от 1000 оборота (800-900.. не съм сигурен колко точно), обаче я хванах, че на моменти ги вдига на 1000 в спряло положение и забелязах, че това става когато пред мен има автомобил, който е бил на спирачка и я отпусне в последствие. Забелязах обаче вчера, че без автомобил пред мен на 2 пъти не си намали оборотите. От чисто любопитство - какво решава кога и дали да си смъкне оборотите? Btw като ги смъкне се усеща вибрация от двигателя. Не е нещо фрапантно, но все пак се усеща.
Някъде из темите за Октавия 4 мернах, че се говореше, че ръчната се самоосвобождава при потегляне. При мен не го прави това. Трябва ли?
От мобилното шкода приложение има ли някакъв смисъл?
nmnikolov

Škoda Ентусиаст

Гараж: ŠKODA Octavia Combi III FL Vision 1.5 TSI DPCA DSG

Мнение от nmnikolov »

• Относно Еко режима имаш ли избор на режим на шофиране? Ако имаш карай на normal или си настрой individual режим. Ако нямаш то просто трябва да се примириш...
  • Старт-стоп системата наистина е мега досадна като гаси автомобила дори в движение с ниска скорост. Аз лично още като се кача го изключвам (навик ми стана вече) и си го пускам само на по-дълги светофари
  • За оборотите на двигателя голямо значение има и дали работи или не климатика. Сега в тези жеги изобщо не се надявай да свали на 750-800 оборота... Отделно при дизелите роля играят и регенерациите.
Изображение
Мичев

Škoda Фен

Мнение от Мичев »

Благодаря за бързият отговор @nmnikolov
По първа точка - не, нямам избор на режим на шофиране. Не успях да оправдая въпросната "екстра" пред себе си :D. Не знам дали има касателство, но в настройките на адаптивният темпомат имам избор на шофиране и там е на "normal"
А за климатика - вероятно си прав и той е бил виновника за вчерашното по-различно поведение на оборотите. Ще се загледам по внимателно.

Да добавя и още един въпрос - дали е нормално предните вратите да се нуждаят от по-голяма засилка спрямо задните, че да се затварят нормално? С предходните си не нови автомобили не съм имал подобни странности.
Аватар
zar

Škoda Ludicrous

Гараж: О2 Scout ,Powered by NOx

Мнение от zar »

nmnikolov написа: 24.06.2021, 14:25:33 Отделно при дизелите роля играят и регенерациите.
И да добавя към всичко изброено - подържа по-високи обороти ,докато спреш за да са ти по-ефективни спирачките и в момента в който сензора за скорост подаде 0 км.,оборотите се понижават до 800.Ако не е налице някоя друга предпоставка от гореизброените ;)
Dieselgate Team member
GBandreev

Škoda Фен

Гараж: Skoda Superb MK 3 2.0 TDI

Мнение от GBandreev »

Мичев написа: 24.06.2021, 14:37:22 Благодаря за бързият отговор @nmnikolov
По първа точка - не, нямам избор на режим на шофиране. Не успях да оправдая въпросната "екстра" пред себе си :D. Не знам дали има касателство, но в настройките на адаптивният темпомат имам избор на шофиране и там е на "normal"
А за климатика - вероятно си прав и той е бил виновника за вчерашното по-различно поведение на оборотите. Ще се загледам по внимателно.

Да добавя и още един въпрос - дали е нормално предните вратите да се нуждаят от по-голяма засилка спрямо задните, че да се затварят нормално? С предходните си не нови автомобили не съм имал подобни странности.
Избор на шофиране би трябвало да имаш в Медията, Car Settings и там поразгледай :)
Мичев

Škoda Фен

Мнение от Мичев »

@zar, това може и да е така както казваш, но доста противоречи на старт-стопа, дето те резва рано рано. Филма с регенерациите вече го гледах - на 1050км някъде се задейства. Явно успя да избута цялата процедура в едно задръстване..

@GBandreev, и копче нямам и опция в менюто също. Проверено. Ако не се лъжа, оборудването при едни и същи модели в различните държави се различава, та едва ли има смисъл да сравняваме UK-ски с български.

Снощи излизаме на разходка и изненада - при активен старт стоп, колата пали при отпускане на спирачката.. Вече бях започнал да си мисля, че получавам безжично ъпдейти, обаче след снощи вече съм сигурен, че има нещо друго което влияе на това как точно се запалва двг след като е бил спрян от старт-стоп-а.
HerpaMoTeH

Škoda Фен²

Гараж: Skoda Octavia III combi 1.4tsi DSG

Мнение от HerpaMoTeH »

Мичев написа: 25.06.2021, 10:38:09 Снощи излизаме на разходка и изненада - при активен старт стоп, колата пали при отпускане на спирачката..
В даден момент ще откриеш различните нива на спирачката, при които двигателя не гасне и при кои гасне ;) Само не знам защо ти изключва двигателя когато колата е в движение, на О3 това не се случва.
Аватар
mariyan

Škoda Ludicrous

Гараж: 2019 Superb 3 Combi 4x4 TDI 190hp 7DSG
ex 2014 Octavia 3 Combi 4x4 TDI 150hp 6М

Мнение от mariyan »

HerpaMoTeH написа: 25.06.2021, 10:56:02 Само не знам защо ти изключва двигателя когато колата е в движение, на О3 това не се случва.
Старт-стопът на Супърб е отврат. Наистина гаси колата, когато е още в движение, когато скоростта падне много, например може да се случи при намаляване за кръстовище, преминаване през дупка и т.н. И при мен не гаснеше преди пълен стоп на O3, но аз мислих, че е било защото беше с ръчни скорости.
Rangel

ŠKODA MASTER

Гараж: Superb 3 TDI/140 kW/190к.c./7DSG/4х4

Мнение от Rangel »

Системата е под всякаква критика. Тук е момента да похваля Маздата, не забиеш ли педала в пода - не гасне. Дори на навито си пише, ако желаете да активирате тяхната там измислица, натиснете силно педала.
nmnikolov

Škoda Ентусиаст

Гараж: ŠKODA Octavia Combi III FL Vision 1.5 TSI DPCA DSG

Мнение от nmnikolov »

@HerpaMoTeH, е на моята О3-ка пък гаси колата при много ниска скорост...
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Superb III”