Багажник за колела

Всичко за Шкода Октавия, произведена от 2013г. до днес
Правила на форума
- Потребител, който с поведението си системно пряко или косвено цели да насажда негативно отношение към марката Шкода, както и когато това му действие е свързано, или от него произтича уронването на престижа на Шкода Форум-България, може да бъде наказан с предупреждение, а след преценка на Администратор - и с БАН.

- СПАМ не се толерира при никакви условия в този форум. Под СПАМ да се разбира повтарящи се мнения с кратко, натякващо и дразнещо съдържание, или само емотикона/и.
Мнение, което няма нищо общо със заглавието, съдържанието и насочеността на темата в която е написано може да бъде директо изтрито или преместено по преценка на Модератор, без предупреждение към автора.
Публикувай отговор
nmnikolov

Škoda Фен²

Гараж: ŠKODA Octavia Combi III FL Vision 1.5 TSI DPCA DSG

Багажник за колела

Мнение от nmnikolov »

Ами то проблема е и че дори и уж на столчето видимо да му няма нищо, не се знае дали някоя скрита част не се е пукнала/счупила. Когат човек вози деца, не бива да си прави никакви експерименти! Единственият начин да се докаже, че столчето е ок е да се изследва, но въпросът е кой би го направил, че и да издаде документ за това. Не се знае и колко ще струва... Производителя ме съмнява да го изследва и да даде документ, че е ок. Остава някоя външна фирма да го направи, но това автоматично ще прехвърли всякакви бъдещи претенции към тази фирма.
Изображение
Аватар
_v_

Škoda Фен²

Гараж: Шкода Октавия Скаут, 04.2011 г., КР, Автомат.

Багажник за колела

Мнение от _v_ »

nmnikolov написа: 11.06.2020, 10:23:58 @_v_, а как стои въпросът с детските столчета? Доколкото знам при умерена или тежка катстрофа, дори и видимо да му няма нищо на детското столче, то е силно препоръчително да се сменя. В такъв случай застрахователя на виновния водач плаща ли за столчето, дори и да няма видими щети по него?
В Кодекса за застраховането, чл. 493, ал. 1, т. 2 е посочено, че застрахователят по застраховка "Гражданска отговорност" покрива вредите, причинени на чуждо имущество. Според мен няма причина да не се покрие детско столче, което се е намирало в купето на МПС, при положение, че се установи, че същото е било увредено следствие ПТП.

Поздрави,
ToYaGa

Škoda Фен

Гараж: Octavia 3 Combi 4x4 2.0 TDI CR 150

Багажник за колела

Мнение от ToYaGa »

mariyan написа: 10.06.2020, 13:31:07
_v_ написа: 10.06.2020, 12:37:14 При ПТП виновния водач (неговият застраховател по Гражданска отговорност) дължи обезщетение и за велосипеда
Сигурно е така...на теория. На практика, не знам как точно се получава. Някоя карбонова шосейка може да струва в пъти над застрахователната стойност на виновното МПС, та не ми се мисли какви дела и чудесии ще са да накараш застрахователя да плати. Може и да е възможно...не знам. Не съм се сблъсквал...
Застраховка Гражданска отговорност на автомобилиста не се влияе от това колко стара е колата. Полицата има лимит 2.1 млн. лв. за причинени имуществени вреди и 10.42 млн. лв. за неимуществени вреди. :)
Т.е. Колелото ще се плаща независимо от това колко стара и евтина е колата, която го е ударила.
Аватар
Simov

Škoda Фен

Гараж: Seat Ibiza 6l, 1.9 TDI, 101 к.с.
Skoda Octavia III 1.6 TDI, 110 к.с.
Обратна връзка:

Багажник за колела

Мнение от Simov »

При румънците има THULE Bike Carrier ProRide 591 на цена 169.99. Мисля, че не е лоша офертата, макар и за стария модел 591. Изтича днес!
Изображение
Аватар
vankissa

Škoda Фен²

Гараж: > VW Golf MK4;
> Skoda Superb 3, L&K, 2.0TSI/272HP, 7DSG, 4X4

Багажник за колела

Мнение от vankissa »

Пичове, ясно е, че Thule са бенчмаркът в тази област.

Ако цената обаче е близка до оригиналните аксесоари на Шкода, на тях ли бихте заложили или все пак бихте търсили Thule?

Питам в контекста на нуждата от напречни греди и стойки за велосипеди, поне две на този етап. Оригиналните са брандирани на Шкода, но вероятно пак се използва нещо на Thule - не съм го проверил изрично все още.
iawka

Багажник за колела

Мнение от iawka »

Не съм напълно сигурен, но поне за Супърб 3 мисля, че брандираните Шкода греди и велобагажници са на базата на Тюле, но само по-ниския клас Тюле. Аз поне не съм попадал на Шкода брандирани варианти от високия клас на Тюле. Не знам и цената на Шкода брандираните каква е, но от опита ми с други марки автомобили и аксесоари, обикновено по-изгодно е да се взимат брандирани от производителя/вносителя, а не според марката автомобил.

Последните годни по стечение на обстоятелствата смених различни марки (Thule, Mont Blanc, Yakima, Hakr, Hapro, Neumann) и модели подобни аксесоари (напречни греди, автобоксове, багажници за колела за покрив и теглич, ски багажници) и към момента ползвам напречни греди Yakima (www.yakima.eu), както и техен велобагажник за теглич, тъй като нон-стоп карам с кутия на покрива. Според мен тези греди са по-добри като изработка от Тюле, по-удобни са за монтаж на багажници/кутии, по-тихи са (това е доста субективно) и са по-евтини.

И пак на база личен опит, ако човек постоянно или често използва гредите и аксесоари за тях (кутия, велобагажници, скибагажници, лодки и т.н.) силно препоръчително е гредите да избира между Thule, Yakima и Mont Blanc (тези май в БГ ги няма много вече), защото качеството на изработката е много по-добро. При по-често използване на по-ниския клас започват да се чупят ключалки, късат се или се смачкват гумените уплънения, губят се страничните тапи и други подобни неприятности, което в един момент налага купуване на нови греди и накрая цената пак става подобна на Thule, Yakima. Изборът на конкретен модел също е хубаво да се съобрази с това, за което ще се ползват гредите. Смисъл от аерогреди има ако стоят постоянно на колата със съответна по-аеродинамична кутия или ако в голяма част от времето кутията/багажника са свалени, защото тогава нивото на шум е доста различно. Ако постоянно или много често гредите се ползват с велобагажник или скибагажник на практика няма голям смисъл от по-скъпи аерогреди, защото така или иначе багажникът си вдига шум и обезмисля инвестицията в "безшумни" греди.

Понеже по принцип не съм активен във форума, а и не карам Шкода към момента, да кажа, че нямам нищо общо и не рекламирам Yakima. Темата ми е интересна и реших да споделя моя опит :)
Аватар
intense

Škoda Фен²

Гараж: Octavia 3 FL 1.8 TSI DSG

Багажник за колела

Мнение от intense »

"Оригиналните" май са Hakr. На мен лично не ми харесват и съм си взел Thule.
tuningmania

ŠKODA MASTER

Багажник за колела

Мнение от tuningmania »

До @iawka - Благодаря за мнението. Много е полезно!
Skoda Octavia 1 Combi, 1999г, 1.9TDI, 110кс;
Skoda Superb 2 Face Lift Combi, 2014г, 2.0TDI, 170кс, 4х4, 6DSG.
Аватар
vankissa

Škoda Фен²

Багажник за колела

Мнение от vankissa »

Благодаря и аз за съвета!

Сигурно е, че ще заложа на качествни греди и стойки за велосипеди, благодарение и на съветите тук, във форума. Днес погледнах какви са предложенията на Thule за кола, като моята и се случи, че в Ескадрата имат промоцийка в момента. Сравних с цените на оригиналните и се оказва, че са много близки:
> Thule Pro Ride 598 за 219 лева срещу OEM 3T0071128B за 261;
> Thule WingEVO Rail 7104 за 420 лева срещу OEM 3V9071151 за 387.
Като гледам по снимки гредите обаче, Шкодовските май не са Thule, или поне визуално не приличат на нищо, което Thule дават за Superb 3 комби. В същото време търсене по 3T0071128B връща Pro Ride 591, но не е много достоверно.
Та дали да им се доверим на OEM предоложенията?

А моя случай е, че ще превозвам два, и в бъдеще може би 3, велосипеда на сравнително дълги дистанции между 250 и 450 километра. Пътят не на всякъде е идеален и има бая люшкане на моменти, и се надявам, че тези системи ще издържат при умерено темпо.

Като изключим самите преходи, механизмите ще седят на топло в гаража - поне така си мисля сега, като не ме мързи :)
Аватар
vankissa

Škoda Фен²

Багажник за колела

Мнение от vankissa »

След известно четене, пак не успях да намеря категорична информация за това кой произвежда OEM гредите и стойки за велосипеди на Skoda. OEM 3V9 071 151 не са нито като Thule, нито като Hakr, ако допуснем, че не са правени специално за Шкода:
Изображение
И съответно стои въпроса дали да заложа на тях.

Като минус видях от собственици на Yeti, че Skoda гредите се фиксират на определени места, за разлика от after market решения, като Thule, които можеш да фиксираш по цялата дължина на релсите на автомобила. Така подлежат на по-финна настройка, но резултата не ми е много ясен. И дали е така за Superb също не ми е ясно...
Публикувай отговор

Обратно към “Octavia III”