Добре дошли в ШКОДА ФОРУМ! Моля, регистрирайте се за да вземете участие в дискусиите.
Намерете ни във Facebook Изображение || Google+ Изображение || Instagram Изображение

>>> Вземете своята брандирана Шкода Форум чаша! <<<

Автомобилни гуми. Какви гуми монтирате на Шкодата си (зимни и летни гуми)

Препоръки и мнения за аксесоари и поддръжка на Шкода автомобил
Потребителски аватар
mariyan

Škoda Фен
Гараж: \o/
2019 Superb 3 Combi 4x4 TDI 190hp 7DSG
ex 2014 Octavia 3 Combi 4x4 TDI 150hp 6М

Мнение от mariyan » 22.11.2019, 22:35:42

По севера не знам как е, но София - Созопол никъде не падна температурата под 5. Основно си беше 7-8, а тук все още е десетина. Общо взето, в тази част на България човек ако не пътува много може и с прилични летни да си изкара. Навремето баща ми в Стара Загора си караше Вартбурга целогодишно с летни, даже не знам дали е знаел, че има такова нещо като зимни гуми. Една зима минавахме снега по Юндола с брат ми качени на предния капак, защото и вериги не сме имали явно. [smilie=fool.gif]

Иначе, от зимното Конти съм доволен. По целия път до Сливен здраво дъжд и колата си стоеше добре при магистрална скорост. Малко по-шумен ми се стори от летния модел. Между Бургас и Созопол пак беше леко влажно и го тествах по-агресивно в завоите и на няколко спирания - добре стои, усеща се по-мекия грайфер, но определено като за зимна гума стои стабилно и предлага добър контрол и обратна информация от пътя.

Изображение

123456

Мнение от 123456 » 24.11.2019, 13:42:12

Здравейте, имам питане относно гуми и джанти за Октавия 3 (не е 4х4) и ще бъда благодарен ако получа отговор тук.
Според https://www.wheel-size.com/ 17 цоловите гуми и джанти за тази кола са следните: 225/45ZR17 7Jx17 ET49,
Проблем ли ще е ако се кара с 205/50/17 6Jx17h2 Et48?
Според калкулатори за гуми е допустима разликата в ширината на гумата, но не ми е ясно разликата в широчината на джантата дали ще създаде проблем 7J ->6J

Потребителски аватар
bega4kata

Škoda Мод
Гараж: Оctavia 3 RS TSI
Tiguan TDI 4motion
0896670196
Контакти:

Мнение от bega4kata » 24.11.2019, 14:06:06

Може

Revo stg3

Потребителски аватар
mariyan

Škoda Фен
Гараж: \o/
2019 Superb 3 Combi 4x4 TDI 190hp 7DSG
ex 2014 Octavia 3 Combi 4x4 TDI 150hp 6М

Мнение от mariyan » 25.11.2019, 17:12:10

Ъпдейтната версия на файла от първия пост с теглата на гумите, дали може да се намери някъде?

Изображение

ToYaGa

Škoda Фен
Гараж: Octavia 3 Combi 4x4 2.0 TDI CR 150

Мнение от ToYaGa » 03.12.2019, 18:53:36

И още едно добро видео на https://www.tyrereviews.co.uk: https://www.youtube.com/watch?v=bKtnczk8Mxk

Нагледно и след тестове се доказа правилото за 7те градуса. А и други интересни изводи има.

Потребителски аватар
Taratajki

Škoda Ентусиаст
Гараж: Fabia 3 1.2 tsi ; Octavia 3 2.0 tdi

Мнение от Taratajki » 03.12.2019, 19:39:27

Е, колега, мерси за клипчетата. Решен бе. Баща ми се оборудва със всесезонни гуми напролет :)

Потребителски аватар
Ц-Е-Ц-О РАНИЦАТА

Škoda Racer
Гараж: ::

Мнение от Ц-Е-Ц-О РАНИЦАТА » 04.12.2019, 17:13:47

ToYaGa написа:
03.12.2019, 18:53:36
И още едно добро видео на https://www.tyrereviews.co.uk: https://www.youtube.com/watch?v=bKtnczk8Mxk

Нагледно и след тестове се доказа правилото за 7те градуса. А и други интересни изводи има.
И все пак при сухо и студено - лятната гума си е ТОП.
В БУргас още е сухо и карам сутрин рано и вечер късно и колата си е ОК.За мокро, без лед пак е в приемливи граници.
Тия от tyrereview са мега маняци на тестовете

Изображение
AUDI S4 B8 2011 a.k.a. Samantha
Revo Stage 2+ ECU
Revo Stage 1 TCU
Revo Chargecooler System
CTS Turbo Intake
Custom De-Cat

Tuned By D-Bros Automotive and 121 Performance Garage

Потребителски аватар
Ц-Е-Ц-О РАНИЦАТА

Škoda Racer
Гараж: ::

Мнение от Ц-Е-Ц-О РАНИЦАТА » 04.12.2019, 17:36:17

Мноооооого Добре.............
https://www.ams.bg/content/nov-etiket-n ... umi-031322

Подновяването на етикета за гуми на ЕС е особено полезно за потребителите на зимни гуми, тъй като той вече ще включва информация за сцепление на сняг и лед. Досега нямаше маркировки свързани с нужните характеристики за взискателно зимно време. Целта на етикета за гуми е да насочи потребителите към гуми, които са по-икономични, безопасни и тихи. Новият етикет ще влезе в сила през май 2021 г.

Досега шофьорите нямаха начин да отсеят между различните зимни гуми проектирани за различни условия. Европейският съюз се съгласи, че етикетите, обозначаващи се до разхода на енергия и характеристиките на гумите, ще бъдат актуализирани. Новите етикети правят по-лесно сравнението между различните модели гуми и помагат при избора на потребителите, които пазаруват онлайн.

Според по-ранния регламент, всички гуми на леки автомобили и ванове е нужно да имат стикер, който показва сцеплението на гумата на мокра настилка, шумът при търкаляне и влиянието върху разхода на гориво. Стикери досега не са били нужни за гуми на камиони, но информацията трябва да е налична. В Централна и Източна Европа сцеплението на мокра настилка и на сняг са ключови за безопасното шофиране през зимата, докато в Скандинавските страни сцеплението на лед е по-важно. Досега не е имало изискване за етикет, определящ тези две категории.

„Допреди информацията на етикетите на гумите беше подвеждаща за потребителите в Скандинавските страни, докато дилемата пред потребителите в Централна и Източна Европа не беше толкова голяма. Новата маркировка за сцепление на лед ще отличава гумите, които са подходящи за Скандинавия, от други зимни гуми. Маркировката за сцепление на сняг ще бъде позволена за гуми с представяне на сняг, което е достатъчно добро за зимата в Централна и Източна Европа.“, казва Ярмо Суннари, мениджър „Стандарти, правила и одобрения“ в Nokian Tyres.

Изясняване на решението за покупка

Зимите са предимно влажни в Централна и Източна Европа, което прави сцеплението на мокра настилка основна грижа. Скандинавските зимни гуми от друга страна са специално разработени за лед.

„Най-големият проблем досега беше, че не всички гуми с маркировка за зимни гуми бяха подходящи за всички зимни условия. Гумите проектирани за зимата в Централна и Източна Европа са напълно различни от гумите нужни за скандинавската зима. Сцеплението на мокра настилка и сцеплението на лед са взаимоизключващи се характеристики; потребителят може в крайна сметка да закупи грешни гуми, ако информацията на етикета не е правилна.“, казва Суннари.

Маркировката за сцепление на лед първоначално ще се използва само при гумите за леки коли, докато маркировката за сцепление на сняг ще бъде налична и при гумите за миниванове, леки камиони, камиони и бусове. Маркировките са базирани на интернационални стандарти и регулации. В момента вървят тестове за стандартизация на сцеплението на лед в Международната Организация по Стандартизация (International Organization for Standardization, ISO), докато сцеплението на сняг бива разглеждано от регулациите на Икономическата Комисия за Европа на Организацията на Обединените Нации (United Nations Economic Commission for Europe, UNECE).

Nokian Tyres работи активно със скандинавските власти и хората, които вземат решения с цел да бъдат актуализирани маркировките.

За какво точно се отнася

• Гумите за леки автомобили и ванове имат етикет за гуми на ЕС, който показва сцеплението, шумът при търкаляне и влиянието им върху разхода на гориво.
• Актуализиране на етикетите на ЕС, което да предостави информация за сцеплението на сняг и лед.
• Новите етикети улесняват потребителя да избере конкретен модел гуми, а също така улесняват и потребителите, които пазаруват онлайн.
• Новата регулация няма да бъде приложена за гуми с шипове.
• Новите етикети ще бъдат въведени на 1 май 2021 г.

Изображение
AUDI S4 B8 2011 a.k.a. Samantha
Revo Stage 2+ ECU
Revo Stage 1 TCU
Revo Chargecooler System
CTS Turbo Intake
Custom De-Cat

Tuned By D-Bros Automotive and 121 Performance Garage

Ме4о Коди

Škoda Фен
Гараж: Skoda Kodiaq TDI 190 DSG , Opel Astra H , BMW X3 xdrive 184
Контакти:

Мнение от Ме4о Коди » 07.12.2019, 20:01:19

Тази сутрин в София беше невероятна ледена пързалка- все една съм на езерото Арина. В 8.30 едвам се ходеше. Имах сериозни притеснения как ще изкарвам колата от рампата, като слизайки надолу се държах за стената- беше “брутално”.Мишлен Пилот Алпин обаче не ме подведоха и нагоре издрапах без проблеми. Никакъв проблем със сцеплението не усетих и по заледените улици и при потегляне и при спиране и на завой-чудесни гуми.

Потребителски аватар
Rangel

ŠKODA MASTER
Гараж: Superb 3 TDI/140 kW/190к.c./7DSG/4х4

Мнение от Rangel » 07.12.2019, 20:11:05

Мишелин и от Космоса да е, лед ли е - чао е! Само гума с шипове е решение за лед. Просто не е било лед, няма вариант лед и качване.

Отговори

Върни се в “Съвети за нашите шкоди”