Добре дошли в ШКОДА ФОРУМ! Моля, регистрирайте се за да вземете участие в дискусиите.
Намерете ни във Facebook Изображение || Google+ Изображение || Instagram Изображение

>>> Вземете своята брандирана Шкода Форум чаша! <<<

Покупка на Octavia III 1.6TDI 4x4

Всичко за Шкода Октавия, произведена от 2013г. до днес
silazarov77

Мнение от silazarov77 » 07.08.2018, 00:32:19

Здравейте,

от доста време следя форума с интерес, който е провокиран от намерението ми да сменя сегашния си автомобил (Citroen C4 1.4 бензин), с по-просторен, който да побира семейния багаж и да бъде достатъчно "пъргав" и надежден. Автомобила, който съм харесал е Octavia III 1.6TDI 4x4, 2014 година, внос от Щвейцария. Днес дори успях да направя няколко къси тестови отсечки с него ограничен от липсата на регистрация. Сравнен със сегашния ми автомобил, ми направи впечатление на доста пъргав, като опроверга предишната ми нагласа, че този мотор е слаб за това купе. Очаквах "возията" да е по твърда сравнена със сегашния ми кола, но и тук се изненадах приятно. По скоро бих я определил като стегната, но комфортна. Три неща ми направиха неприятно впечатление: 1) доста време след изключване на двигателя перката продължава да върти, което ми се стори ненормално; 2) липсата на резервна гума и крик, заменени от комплекта за ремонт. Този проблем предполагам е решим с подмяна на вложката от стиропор на мястото на резервната гума, със стандартни резервна гума и крик от някоя автоморга и последно 3) шума от двигателя в купето ми се стори отчетливо по-силен от бензиновата ми кола, която съм цитирал по-горе. Очакваният ми бяха, че при модерен дизелов двигател и шумоизолация на купето, шумът ще е една идея по-нисък. Не, че е толкова голяма разликата, но се притеснявам от нивата на шума при по-висока скорост напр. 140 км/ч.
И сега основния ми въпрос-молба към колегите от форума - тъй като автомобилът все още не е регистриран, има ли някакъв вариант да проверя сервизната история на автомобила по VIN номер (смяна на части и консумативи, сервизни акции и т.н.)? Официалния вносител дали би ми извършил тази услуга (останах с впечатление от писаното тук, че от Еуратек не са много отзивчиви по тази тема)? Изчетох доста по темата, но може да съм пропуснал нещо, като цяло повечето сайтове свързани с проверка по VIN или не работят или показват оскъдна/невалидна информация.
В допълнение ще бъда благодарен на всеки, който коментира горните ми впечатления и сподели лични от този автомобил с този двигател. Благодаря предварително.

Потребителски аватар
zloQQ

Škoda Фен²
Гараж: ŠKODA Octavia L&K 1.9 TDI AHF
ŠKODA Octavia vRS 2.0 TDI CR CEGA
Контакти:

Мнение от zloQQ » 07.08.2018, 01:15:04

Привет!
По точка 1 - вероятно колата е била в регенерация на DPF-a и за т’ва перката е останала включена. Охлажда, понеже се повишава температурата на изходящите газове заради изгарянето на саждите във въпросния филтър. Има доста хубави теми за DPF ако ти се чете.
По точка 2 - разбира се, че няма грижа да се смени с каквото искаш ти :)
По точка 3 - има теми за обезшумяването на интериора. Специално в двигателния отсег не си спомням да съм чел за нещо друго освен добавяне на кора на капака. Аз така или иначе карам дизел от време оно, та няма как да дам смислен отговор на този въпрос.
ЕураТек са отзивчиви. Поне според мен. Нищо не пречи да попиташ, най-малкото да сравниш километрите. Моята също беше от страната на шоколада и понеже аз си я регистрирах, оригиналния талон който дадох в КАТ си го снимах и директно издирих по данните в него предишния (и единствен в моя случай) собственик - телекомуникационна фирма. Намерих телефон и разговарях с точния човек, който освен устно потвърждение за състоянието на колата ми прати и копие от досието ѝ при тях със снимки на сервизната ѝ книжка, които бяха 1:1
Успех и да се похвалиш!

Потребителски аватар
ТТодоров

ŠKODA MASTER
Гараж: Octavia

Мнение от ТТодоров » 07.08.2018, 07:16:01

по т.1 - внимавай! Може да е задръстен филтъра и да не може да се регенерира успешно и затова да са я махнали. Което ще покаже или много километри или проблеми по системите. Тук се отнеси сериозно - има софтуери към OBD буксата - VAG DPF, ще ти дадат ориентир, но не и отговор дали нещо по другите системи не е скофтено.
За шума - заради ниските обороти на дизела при магистрално каране вероятноо ще е по-тих от сегашната ти. В града дизелът ще е значително по-шумен.
Поздрави и успех!

"Do. Or do not. There is no try." - Master Yoda

markoni120

Škoda Фен

Мнение от markoni120 » 07.08.2018, 08:03:00

Карам такъв двигател и мога да кажа, че в градски усливия е по шумен, но извън градско дали ще си с 80 или 180 е по тих от бензинов двигател

Потребителски аватар
Георги Г

Škoda Фен
Гараж: Superb 3, 2.0 TDI, 190HP

Мнение от Георги Г » 07.08.2018, 08:05:00

И аз да те предупредя за т.1 - така и така ще звъниш до ЕТ за проверка на вин, попитай ги и за проверка на техническото състояние на автомобила(ако продавача е съгласен). Да я закачат на диагностика и да видят състоянието на дпф - да не би да е неграмотно премахнат или душмански задръстен.

Потребителски аватар
Цецо75

Škoda Ентусиаст
Гараж: BKC+, CFGB, ALH

Мнение от Цецо75 » 07.08.2018, 09:23:28

Щом пали перката значи филтър има :) А дали е задръстен, колко и с какво е задръстен може да се разбере като се покара закачена на кабела. На място нищо смислено не може да се види по отношение на DPF-а.

Потребителски аватар
zzankov

Škoda Ludicrous
Гараж: Шкода Октавиа 2001
AQY
85kW/116 hp

Мнение от zzankov » 07.08.2018, 11:52:29

markoni120,
Сравнено с кой бензинов двигател?
На Форд фиеста,или Дачия Логан?

markoni120

Škoda Фен

Мнение от markoni120 » 07.08.2018, 13:34:44

Фабия 2012 , 1.4,86к.с

Потребителски аватар
zzankov

Škoda Ludicrous
Гараж: Шкода Октавиа 2001
AQY
85kW/116 hp

Мнение от zzankov » 07.08.2018, 15:02:33

Тя тая Фабия на 180 с колко оборота е?
Сигурно се отпечатват буталата по капака.
[smilie=sarcastic.gif]

silazarov77

Мнение от silazarov77 » 07.08.2018, 19:16:42

Здравейте,
благодаря на всички за коментарите и споделените мнения. Обадих се в сервиза на Еуратек и получих инфромация за автомобила по VIN. Искам да отбележа, че човека беше много отзивчив и отговори на всичките ми въпроси. Информацията, която получих отговаря на очакванията ми - километрите на които автомобила е в момвнта (138 хил.) отговарят на сервизната история, колата е обслужвана редовно, като следващото обслужване трябва да бъде направено през септември 2018. При въпроса ми за предстоящи по препоръка на производителя обслужвания, човека ми каза, че ангренажния ремък се сменя на 5 г. или 150 хил. км., а маслото на диференциала на 120 хил. км., като и за двете няма информация да са сменяни т.е. в случай, че се спра на тази кола ми предстоят и тези разходи. Могат рабира се да направят техническа инспекция на автомобила вкл. на филтъра за твърди частици, но трябва да закарам колата там, което за мен е сложно, тъй като автомобила не е регистриран и ще трябва да търся репатрак. В тази връзка, има ли някой колега от форума, който може поне да провери колата с компютър за евнтуални грешки на място, разбира се срещу съответното заплащане?

Отговори

Върни се в “Octavia III”