Добре дошли в ШКОДА ФОРУМ! Моля, регистрирайте се за да вземете участие в дискусиите.
Намерете ни във Facebook Изображение || Google+ Изображение || Instagram Изображение

>>> Вземете своята брандирана Шкода Форум чаша! <<<

Дилема: Octavia 1.5 TSI или Octavia 2.0TDI

Всичко за Шкода Октавия, произведена от 2013г. до днес
sls

Škoda Фен

Мнение от sls » 16.05.2019, 11:04:25

Здравейте и от мен :)

От доста време следя форума (изчел съм повечето теми свързани с дилемата ми ), но не успях да намеря много информация относно двигател - 1.5 tsi , особено от хора които го ползват.
На кратко в търсене съм на семейна кола с ръчна скоростна кутия и дилемата ми е дали тя да е с двигател 2.0тди или 1.5 tsi. Посетих шоурума , видях цени им и в момента цената на двата модела с Vision пакет (който леко ще се надгражда ) е почти идентична (дизела с около 900 лв по-скъп ) .
В момента карам toyota avensis дизел от далечната 2001 година, изключително здрава и надежна кола , но вече доста поостаря.

В самото начало бях убеден, че новата ми кола ще бъде с бензинов двигател (породено от неяснотата с дизеловите коли, ДПФ филтрите им и не големият ми годишен пробег -около 10 000км, но предполагам ,че с новата кола километрите ще се увеличат [smilie=sarcastic.gif] ) .
След доста четене (и поради доводите ми посочени отгоре) се бях спрял на 1.4тси двигател, за който отзивите бяха положителни с оглед на това ,че вече се ползва над 4 години.
Дотук добре обаче останах неприятно изненадан че този двигател вече не се предлага и заместника му е прословутия 1.5 TSI.
След доста четене из форумите в това число и в "briskoda" започнах серионо да се замислям дали 2.0tdi не е по-добрия избор.

Накратко до колкото разбрах и това което ме притеснява относно 1,5тси е :
- прословутото "kangaroo" което се усеща междъ 1-ва и 2-ра предавка (въпреки,че дилъра ме обеждаваше че са митове.)
- губенето на мощност във високите обороти (поне така разбрах)
- сравнително нов , нова технология с изключване на цилиндрите ...
- маслото което се ползва 0w20 , което ми изглежда доста "тънко" и сигурно ще трябва да се досипва периодично. Освен това не смятам , че двигателя е проектиран за дълга безпроблемна експлоатация [smilie=pardon.gif]

Моля, ако имате наблюдения отностно този двигател ще се радвам да ги споделите.

Относно 2.0тди-то:
- Притесненията са ми относно ДПФ филтъра, колко често ще се запушва . ще успявам ли да "хващам" кога колата е в регенерация и колко често ще трябва да обикалям околовръстното за да го продухвам.

Планът е колата да се кара дълго време не само гаранционите 5 години , затова ми трябва надежна кола на която мога да разчитам.Шофирам предимно градско (през почивните дни ) но и няколко пъти седмично на къси разстояния до големите супермаркетите. Разбира се поне веднъж месечно ще гледам да излизаме извън София.

Предполагам, че относно разхода няма да е голяма разлика 1л повече в полза на бензинката.
Другата седмица, ще се разбирам с дилара за test drive , но предполагам, че и двата двигателя ще ми харесат (с оглед на сегашната ми кола , която е 110 коня) и пред мен ще остане дилемата. Дали ще мога да очаквам допълнително намеление (или някой и друг подарък) ако избера дизела с оглед че продажбата на дизелови агрегати е спаднала ? :)

Надявам се да споделите вашите наблюдения и препоръки.

Благодаря.

NRG

Škoda Фен²
Гараж: Октавиа 3 2.0D

Мнение от NRG » 16.05.2019, 11:19:58

Според мен си за бензина с описаното каране. На дизела, силната му страна е в разхода и то на дълго. Аз съм с въпросния 2.0D и съм супер очарован, отделно казват, че това е най хубавият двигател в групата, но в 99% съм извънградско. Говорих с колега който кара служебна бензинава и потвърди, че е очарован от двигателя. Нищо не се усеща и по нищо не се разбира, кога включва и изключва цилиндрите. Супер пъргава и приятна била за каране.

Потребителски аватар
komitoff

Škoda Фен
Гараж: Skoda Octavia 2 / 2.0 TDI / CFHC

Мнение от komitoff » 16.05.2019, 11:45:13

Проблем с ДПФ и регенерациите няма, но дизелът не е за преобладаващо градско.
Аз карам по 15 000 на година ------> 50:50 (град/извън) и въпреки всичко ми се задръсти ЕГР-а на 130 000 км.

Backo9
Гараж: Octavia 3 FL, 1,5 TSI DSG

Мнение от Backo9 » 16.05.2019, 11:54:14

Здравейте и от мен. След дълго четене на форума дойде време и аз да напиша първото си мнение.
Тъй като и аз бях в абсолютно същата дилема преди около половин година се надявам да съм полезен на колегата.
В крайна сметка при мен надделя решението за бензин, който ползвам вече малко над 2 месеца + едно дълго пътуване из Европата.
Избрах бензин, заради по-тихия и спокоен ход на двигателя (при магистрални скорости двигател не се чува).
Малко бях притеснен от казуса DPF регенерации.
При дългото пътуване и 130 на темпомат разхода се движеше между 5,5 и 5,8.
Колата има наистина прилична динамика, и както колегата преди мен потвърди изобщо не се усеща кога работи на 2 и кога на 4 цилиндъра. Само по надписа на дисплейчето :)

Надявам се да съм бил полезен.

EDIT: Силно препоръчвам адаптивния круиз контрол (поръчва се дъпълнително, че го нямаше във Vision нивото). Държи се много адекватно при магистрално каране.

Потребителски аватар
Taratajki

Škoda Фен²
Гараж: Fabia 3 1.2 tsi ; Octavia 3 2.0 tdi

Мнение от Taratajki » 16.05.2019, 14:09:09

Имам Фабия бензин 1.2 tsi и Октавия 2.0 tdi.
Октавията е по икономична във всякакви условия. Регенерира DPF на около 250-300 км. без значение градско-извънградско. И двете задвижвания си имат спецификите. Едното DPF, другото карбонови отлагания, все ще има с какво да те стреснат от интернета :) . Така че, харесвай си нещо и скачай. Каквото и да вземеш, все ще ходиш на бензиностанцията [smilie=sarcastic.gif]

Sec8200

ŠKODA MASTER
Гараж: под наем

Мнение от Sec8200 » 16.05.2019, 14:42:04

[mention]Taratajki[/mention], точно.

и двете имат +/- и то не малки. Мисля всички си ги събрал вече от колегите и форумите, лесно решение няма... карай ги на по-дълъг тест драйв.

sls

Škoda Фен

Мнение от sls » 16.05.2019, 15:32:22

[mention]Backo9[/mention], благодаря за информацията. Относно адаптивния круиз контрол, предполагам е удобен но май засега не ми е в списъка :)
С оглед периода на екплоатация, предполагам не ти се е налагало да досипваш масло ?

Да прави сте ще трябва тест драйва да бъде дълъг.
Отностно допълнителните екстри, заслужава ли си upgrade за музиката с Canton-a , доволни ли сте ?
Някои има ли наблюдение върху работата на "Интелигентен самопаркиращ асистент - роботизирано паркиране на автомобила - успоредно и перпендикулярно", заслужава ли си или не (все пак ще е семейна кола и жената ще я кара ) [smilie=sarcastic.gif]

Backo9
Гараж: Octavia 3 FL, 1,5 TSI DSG

Мнение от Backo9 » 16.05.2019, 15:50:27

sls написа:
16.05.2019, 15:32:22
[mention]Backo9[/mention], благодаря за информацията. Относно адаптивния круиз контрол, предполагам е удобен но май засега не ми е в списъка :)
С оглед периода на екплоатация, предполагам не ти се е налагало да досипваш масло ?

Да прави сте ще трябва тест драйва да бъде дълъг.
Отностно допълнителните екстри, заслужава ли си upgrade за музиката с Canton-a , доволни ли сте ?
Някои има ли наблюдение върху работата на "Интелигентен самопаркиращ асистент - роботизирано паркиране на автомобила - успоредно и перпендикулярно", заслужава ли си или не (все пак ще е семейна кола и жената ще я кара ) [smilie=sarcastic.gif]
Не, все още не ми се е налагало да доливам масло.
Относно Canton - тестовата кола, която карах беше с такава и впечатленията ми са....отказах се да я поръчвам. Аргумента е, че музиката вади много хубав и чист звук, нооо когато я усилиш. Когато е на някакви нормални нива на звука за мен няма разлика с нормалната музика. Хубавия и плътен бас се появява тогава, когато всички наоколо разберат какво слушаш. Общо взето и подобни мнения за Canton има и в briskoda.

Потребителски аватар
Вероломния Кръчмар

Почетен член
Гараж: Octavia 3 PF Vision+ 1.4 TSI - Victoria
Контакти:

Мнение от Вероломния Кръчмар » 16.05.2019, 19:23:29

Здравейте.

Аз лично съм и с Кантон, и с Интелигентен самопаркиращ асистент, на 1.4 TSI 6M.

За Кантона - качествен звук, динамичен и хубав бас. Сложете в Болерото карта с .flac записи и удоволствието е голямо. В комбинация с бензинов двигател - още повече.

Интелигентния самопаркиращ асистент е много полезен - бързо открива къде може да намести колата, може да я паркира, може и да я отпаркира. Бонус е постоянната информация на 360 градуса доколко можете да се доближите до всяко препятствие около колата.

Със съпругата ми сме изключително доволни и от двете екстри и за 28 месеца ползване се убедихме, че не сме сбъркали, като сме ги поръчали.

Лично мнение, хора и колеги много, възприятия различни, това е моето впечатление, не го налагам и не ангажирам никого с него.

Поздрави.

ТТодоров "Гестапото" - Следвай 11-тата Божа заповед, момче. Тя гласи "Ни съ пръй!"

Stuci - Калпазани има при всяка марка, ама такива изтърбушеняци като нас, дет' ядем боб в подземията - НЯМА !!!

Потребителски аватар
Георги Г

Škoda Фен²
Гараж: Superb 3, 2.0 TDI, 190HP

Мнение от Георги Г » 16.05.2019, 19:30:36

Предвид годишният пробег на автора и голям процент градско - по-добре бензиновият.

Отговори

Върни се в “Octavia III”